forsa.pl
pieniądze, gospodarka, życie. po prostu
forsa.pl

Po co nam Urzędy Pracy?

Podziel się Tweetnij Udostępnij
Image by

Rząd chce przejąć kontrolę nad PUP-am, gdyż ma to poprawić ich skuteczność w zwalczaniu bezrobocia. A nie da się ukryć, że jest co poprawiać. Z dość dużą dokładnością można przyjąć, że jedynymi osobami, które znalazły pracę dzięki działalności Urzędów Pracy (zwłaszcza w dłuższym okresie) są... pracujący w nich urzędnicy. Największym kuriozum jest fakt, że ani bezrobotni, ani tym bardziej pracodawcy nie postrzegają Urzędów Pracy jako realnego/użytecznego pośrednika na rynku pracy.

Wypadało by jednak zadać sobie pytanie: czy urzędy pracy są do czegokolwiek potrzebne? Można wyróżnić 3 główne zadania urzędów pracy:

  1. Pośrednictwo w poszukiwaniu pracy

    Tu równie dobrze (a nawet lepiej, sądząc po ilości klientów) sprawdzają się agencje HR i pracy tymczasowej.

  2. Udzielanie zasiłków dla bezrobotnych

    Pomysł płacenia za "nic nie robienie" jest z gruntu chory, więc ten element można spokojnie zlikwidować.

  3. Aktywizacja osób bezrobotnych

    Większość "klientów" urzędów pracy bywa tam po to, by mieć ubezpieczenie zdrowotne oraz ewentualnie zasiłek. Stąd biorą się potem osoby "długotrwale bezrobotne" - po co pracować, skoro ubezpiecznie jest "za podpis w PUP"? Co więcej, ze statystyk samych urzędów wynika, że organizowane za ciężkie pieniądze rozmaite formy wsparcia bezrobotnych przynoszą znikome korzyści (kilkanaście procent skuteczności i to badane w maksymalnie kilkumiesięcznym okresie).

Podsumowując: urzędy pracy są praktycznie szkodliwe, a na dodatek wściekle kosztowne. Zdecydowanie lepiej dla wszystkich (a już zwłaszcza dla podatników) było by je po prostu zlikwidować i obniżyć podatki lub składki ZUS (choćby zlikwidować skłądkę na Fundusz Pracy).

Na koniec zasadnicza rzecz: podstawową przyczyną bezrobocia są wysokie podatki obciążajace pracę oraz płaca minimalna. Obie te rzeczy kontroluje, a nawet narzuca państwo, tym samym tworząc problem, z którym potem próbuje walczyć...


Bądź na bieząco

ATOM

Kontakt